sento blog

Evde Stresten Uzak Bir Kültür Oluşturmak

Hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamaları ve evden çalışma modeline geçişte artışla beraber ev ortamındaki stresi yönetmek de zorlu hale gelmeye başladı.  Aynı evi paylaştığımız kişilerle olan ilişkilerimiz bu stresin en belirleyici unsuru. Hayatınız üzerinde kontrolünüz olduğunu hissetmeki iyi ilişkiler kurmak, aynı evde yaşadığınız kişiyle bağlantı kurmak bilinçli bir yaşama kapı açıyor. Evde stressiz bir kültür oluşturmak ve iş-yaşam dengesini kurmak için öneriler.  

1.Sorunu tartışın 

Evde kim stresli olursa olsun, akşam yemeğinde herkesin bir araya gelmesi ve konuşması çok önemli. Bu gerçekten önemli bir ilk adım çünkü konuşma yoluyla herkesin karşılaştığı zorluklar daha iyi anlaşılıyor. Böylelikle aynı evi paylaşanlar için yeni bir kültür oluşmaya başlıyor. Stresi azaltmak adına, mesai saatinden sonra ve hafta sonları yapılan sohbetlere iş ile ilgili konuları dahil etmeyebilirsiniz. 

2.Evinizde güzel anıların olduğu fotoğraflara yer verin.  

İster çalışma masanızda ister duvarınızda birlikte yaşadığınız kişilerle çekilmiş tatil, düğün, hafta sonu aktivitelerinden oluşan fotoğrafları kullanabilirsiniz. Bu görseller kişileri daha çok neşelendirecek. Keyif aldığınız aktivitelerde yeni fotoğraflar çekerek onları da kullanabilirsiniz.  

3.Teknolojiden uzakta zaman geçirin. 

En favori adımlardan birisi teknolojiden uzak zaman geçirmektir. Bazen farkında olmadan telefonları elinize alıyor ve o anda sosyal medyada uzun vakit geçirebiliyorsunuz. Evinizde bir kutu ya da çanta belirleyerek, belli zamanlarda cep telefonlarını içine koyun ve ulaşılması zor bir yere kaldırın.  

4.Kendinize not yazın. 

Evden çalışma sistemi ya da sokağa çıkma kısıtlamaları ile teknoloji kullanımında artış olduğunu farkettiyseniz, bilgisayar ya da cep telefonu kullanacağınız zaman için önceden oluşturulmuş hatırlatıcılar oluşturabilirsiniz. Örneğin “Yürüyüşe çıkmak sana iyi geliyor”, “Biraz kitap okumak ister misin?” yazılı notlar size sevdiğiniz aktiviteleri hatırlatacaktır.  

5.Yemekten önce ara verin. 

Akşam yemeğine çalıştığınız masadan kalkıp direk geçmeyin. Mutlaka öncesinde bir ara verin ve akşam yemeği sofrasına zihninizi biraz dinlendirmiş şekilde oturun. Yemek esnasında, olumsuz iş muhabbetleri yapmaktan kaçının. Pozitif ve kutlanılası bir durum varsa yemek ortamını şenlendirebilir. Bunun için “Bugün seni en çok ne mutlu etti?”, “Öğrendiğin ve bana da öğretebileceğin bir bilgi var mı?” gibi soruları kullanabilirsiniz.  

6.Ne çok ne de az uyuyun. 

Çok uyumak ve az uyumak uykulu halin devam etmesine ve stresli olmaya neden olur. Bedenin en iyi performansı göstermesi için dinlenmesi gerekiyor.  

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email