online kurumsal psikoloji söyleşileri, online eğitim, çalışan mutluluğu, çalışan bağlılığı

Evden Çalışma Düzenine Geçenler İçin Öneriler

COVID-19 salgını ile iş yerlerinin çoğu kapatıldı ve evden çalışma sistemine geçiş yaptı. Bu sistemi 3 ay deneyen şirketlerden bazıları, ofiste olması gerekmeyen çalışanlarının evden çalışma düzenlerini yıl sonuna kadar uzattı. Hatta süresiz olarak evden çalışmalarına müsaade eden şirketler de oldu. Bu tür bir geçiş yapmak hem kariyeriniz hem kişisel yaşamınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Bu çalışma modelindeki değişikliği kalıcı hale getirmeden önce nelere dikkat etmelisiniz? 

1.Uzaktan çalışmak istediklerini söyleyen çalışanlar, evden çalışmaya devam edecekleri haberine sevinmişlerdir. Evden çalışmak ya da ofise dönmek konusunda çelişki yaşıyorsanız uzun vadedeki en iyi senaryoyu bulmanız gerekiyor. En rahat hissettiğiniz çalışma yöntemini keşfedin. Fakat bu değerlendirmeyi yaparken, pandemi dönemindeki çalışma sisteminizi baz almayın.  

2.İlk birkaç ay evden çalışmak size cazip gelse de sosyal olarak izole kalmak size ofis yaşamını özletebilir. Çocuğunuzla aynı ortamda çalışmak sizi zorlayabilir. Verimli olmadığınızı düşünebilirsiniz. Ama okullar yeni eğitim öğretim yılına başladığında daha rahat bir ortam elde edebilirsiniz.  

3.Verimli olunan çalışma alanı tamamen bireysel bir seçimdir. Kimileri ofis ortamında bile özel ve sessiz bir ortamda çalışmayı isterken, kimileri sosyal etkileşimde olmak ister. Ofisteki planlanmamış sosyal etkileşimler size ne hissettiriyor? Yalnız kalmak size iyi gelecek mi? Neyi istediğinizi iyi belirleyin.  

4.Evinizi paylaştığınız bir aileniz, eşiniz ya da arkadaşınız var ise, ortamınızın çalışmak için ne kadar esnek olduğunu iyi düşünün. İş rutininiz, online toplantılarınız ya da yapacağınız telekonferans görüşmeleri için önceden alanınızı belirleyin. Eğer evli ve çocuklu iseniz, eşiniz ofis ortamında çalışmaya devam edecekse, bu durum ev işleri ya da çocuk bakımı ile ilgili paylaşımları nasıl etkileyecekse, baştan kararlaştırmanızda fayda var.  

5.Yöneticinizden bu karar ile ilgili fikir alabilirsiniz. Performans değerlendirmenizin nasıl yapılacağını öğrenmenizde yarar var. Kariyer planlamanızı yaparken, yöneticiniz ile hedefler belirleyebilirsiniz.  

6.Pandemi ile evlerden çalışmaya çok ani başladık ve evdeki ekipmanlarımızı olduğu kadarı ile kullandık. Bu düzenlemeyi uzun vadede yapacaksanız, ne tür ekipmana ve teknolojik desteğe ihtiyaç duyduğunuzu yöneticiniz ile paylaşın.  

7.Evinizde gerekli düzenlemeleri iyi yönetmek gerekir. Kendinizi ev hayatınıza eklenen bir iş düzeni varmış gibi strese sokmayın. Kariyer planlamanızı doğru yaptıktan sonra, nerede çalışırsanız çalışın dikkatinizi en iyi işi yapmaya yöneltmekte zorlanmazsınız.  

 

Yazar: Psikolog Sadiye Akbulut