damir-kopezhanov-nC6CyrVBtkU-unsplash

Kurumsal Mutluluk İçin Yeni Düzen İpuçları

Küresel salgın Mart ayında kapımızı çaldığında, ne kadar süreceği ve ne boyutta tahribat oluşturacağına dair hiçbir bilgi yoktu. İş yerleri kapandı, kısıtlamalar getirildi, birçok kişi evlerinden çalışmaya devam etti. Şimdi, ofis ortamına geri dönmeye başlayan firmalar, çalışanları için fiziksel ve ruhsal açıdan sağlıklı bir ortam oluşturmaya çalışıyorlar. Öngörülebilir bir gelecek için yeni normal düzende yaşamayı kabul etmek kolay bir iş değil.  

İş yerinize gelen yeni düzenlemeler ile uzun vadede daha mutlu ve daha sakin bir kurumsal ortam oluşturmanıza yardımcı olacak ipuçları:  

Esnek olun. Dünya çapında birçok insan için hangi ortamda çalışacağı ya da çocuklarının okula gidip gitmeyeceği hala bilinmiyor. Bu da kısa vadede geleceği planlamayı zorlaştırıyor. Kurumsal olarak yaşadığınız bu kontrol kaybının önüne geçmek mümkün. Senaryo bazlı çalışma koşulu stratejileri ile esnek kalın. Çalışanlarınızın bireysel faktörlerini göz önünde bulundurun. Her aile, her çalışanın yaşadığı ortam farklıdır. Gösterdiğiniz bu saygı, çalışanlarınız tarafından size de dönecektir.  

Değerlerinize bağlı kalın. Sadece kurumun fiziksel ortamını değil, kültür iklimini de korumanız önemli bir etken. Çalışanlarınız size derin bir duygu ile bağlı. Kurum olarak salgın döneminde en önem verdiğiniz değerlerinizi düşünün ve bu dönem çalışanlarınıza bunu nasıl aktarabileceğinizi kurgulayın. Örneğin, bu dönem hakkında çalıştıkları yer ile ilgili hep hatırlamak isteyecekleri anıları sorun.  

Hayal kırıklıklarına hazırlıklı olun. Beklediğiniz birçok etkinlik, satış hedefleri, yurt dışı seyahatleri, eğitim planları iptal edildi veya askıya alındı. Kurum olarak yavaşlayan hızınıza üzülmeniz çok doğal. Yaşanan duygular çok normal ve evrensel. Kurum için anlamlı ve heyecanlı olan etkinliklerin, beklentilerin ortadan bir anda yok olması kesinlikle üzücü. Kurum olarak hayal kırıklığı yaşayacağınız durumlar olacak. Kurum olarak bu olaylardan nasıl ders çıkarttığınız önemli. Kriz yönetimi konusunda kuruma çok şey kattığı kesin.   

Dış mekan aktiviteleri düzenleyin. Aksayan etkinliklerin yerine, çalışanlarınız ile işten bir parça uzaklaşıp rahatlayabileceğiniz dış mekan aktiviteleri gerçekleştirin. Çalışanlarınızın hoşuna gidecek bir aktivite bulun. Mola vermek, canlı müzik dinlemek, yoga hareketleri yapmak veya yürüyüşe götürmek keyifli olabilir.  

Rutin oluşturun. Belirsizlik ile başa çıkmanın en güzel yolu, bulunduğunuz durum içerisinde bir rutin oluşturmaktır. Çalışanlarınızın aynı verimlilik veya performans ile çalışmalarına devam etmelerini isteyerek çok şey istiyorsunuz. Evden çalışma modeli ile devam edecekseniz, bunun da bir mesai kavramı gerektirdiğini unutmayın. Her şey sizin kontrolünüz dışındaymış gibi görünse de eski yapıyı kazanmanın yolu rutinden geçmektedir. Bazen gün içerisinde ani toplantılar ya da planlamalar elbette doğabilir. Bunun için saatlik rutinler oluşturup çalışanlarınıza sunmanız önemlidir.  

 

Yazar: Psikolog Sadiye Akbulut

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email